15th International Symposium on High-Current Electronics and 9th International Conference on Modification of Materials with Particle Beams and Plasma Flows





General Chairman of the Conferences:

Gennady MESYATS,
Russian Academy of Sciences, Russia



INTERNATIONAL ADVISORY COMMITTEES

16th SYMPOSIUM ON HIGH CURRENT ELECTRONICS




Co-Chairmen:

Boris KOVALCHUK, Insitute of High Current Electronics, Tomsk, Russia
Gennady REMNEV, High Voltage Research Institute, Tomsk, Russia

  • Alain Durand, Thales electron devices, Neuilly-sur-Seine, France
  • Vladimir Fortov, Russian Academy of Sciense, Moscow, Russia
  • Vasily Glukhikh, Efremov Institute of Electrophysical Apparatus, St. Petersburg, Russia
  • Ady Hershcovitch, Brookhaven National Laboratory, Upton, New York, USA
  • Eduard Kruglyakov, Budker Institute of Nuclear Physics, Novosibirsk, Russia
  • Alexander Litvak, Institute of Applied Physics, Nizhnii Novgorod, Russia
  • Vladimir Lopatin, High Voltage Research Institute, Tomsk, Russia
  • Michael Mazarakis, Sandia National Laboratories, Albuquerque, New Mexico, USA
  • Mikhail Petelin, Institute of Applied Physics, Nizhnii Novgorod, Russia
  • Nikolai Ratakhin, Institute of High Current Electronics, Tomsk, Russia
  • Georgii Rykovanov, Institute of Technical Physics, Snezhinsk, Russia
  • Marek Sadowski, Soltan Institute for Nuclear Studies, Warsaw, Poland
  • Edl Schamiloglu, University of New Mexico, Albuquerque, USA
  • Victor Selemir, Institute of Experimental Physics, Sarov, Russia
  • Valery Shpak, Institute of Electrophysics, Ekaterinburg, Russia
  • Valentin Smirnov, Russian Research Center "Kurchatov Institute", Moscow, Russia
  • Vasily Ushakov, Tomsk Polytechnic University, Tomsk, Russia
  • Yurii Usov, Institute of Nuclear Physics, Tomsk, Russia
  • Mikhail Yalandin, Institute of Electrophysics, Ekaterinburg, Russia
  • Yurii Yushkov, Institute of Nuclear Physics, Tomsk, Russia

TECHNICAL PROGRAM COMMITTEE

  • Alexander Kim, Institute of High Current Electronics, Tomsk, Russia
  • Vladislav Rostov, Institute of High Current Electronics, Tomsk, Russia
  • Efim Oks, Institute of High Current Electronics, Tomsk, Russia
  • Nikolai Ratakhin, Institute of High Current Electronics, Tomsk, Russia
  • Boris Kovalchuk, Institute of High Current Electronics, Tomsk, Russia

10th INTERNATIONAL CONFERENCE ON MODIFICATION OF MATERIALS
WITH PARTICLE BEAMS AND PLASMA FLOWS



Co-Chairmen:

Nikolai KOVAL, Institute of High Current Electronics, Tomsk, Russia
Alexander RYABCHIKOV, Nuclear Physics Institute, Tomsk, Russia

  • Ian Brown, Lawrence Berkeley National Laboratories, USA
  • Vladimir Engelko, Efremov Institute of Electrophysical Apparatus, St. Petersburg, Russia
  • Nikolai Gavrilov, Institute of Electrophysics, Ekaterinburg, Russia
  • Kairat Kadyrzhanov, National Nuclear Center of Kazakhstan, Kazakhstan
  • Boris Kalin, Moscow Engineering Physics Institute, Russia
  • Andreas Kolitsch, Forschungszentrum Dresden-Rossendorf, Dresden, Germany
  • Alexander Korotaev, Tomsk State University, Russia
  • Eduard Kozlov, Tomsk State University of Architecture and Building, Russia
  • Valery Krivobokov, Institute of Nuclear Physics, Tomsk, Russia
  • Georgy Mladenov, Institute of Electronics, Sofia, Bulgaria
  • Jindrich Musil, University of West Bohemia, Plzen, Czech Republic
  • Timothy Renk, Sandia National Laboratories, Albuquerque, New Mexico, USA
  • Vladimir Rotshtein, Tomsk State Pedagogical University, Russia
  • Petr Schanin, Institute of High Current Electronics, Tomsk, Russia
  • Alexander Semenov, Presidium of the Buryatian Scientific Center, Ulan-Ude, Russia
  • Yurii Sharkeev, Institute of Strength Physics and Material Science, Tomsk, Russia
  • Vyacheslav Shulov, Moscow State Aviation Institute, Russia
  • Yang Si-Ze, Institute of Physics, Academy of Sciences, Beijing, P.R. China
  • Anatoly Smyslov, Ufa State Aviation Technical University, Russia
  • Nikolai Sochugov, Institute of High Current Electronics, Tomsk, Russia
  • Kensuke Uemura, ITAC Ltd., Niigata, Japan
  • Vladimir Uglov, Byelorussian State University, Minsk, Byelorussia
  • Alexander Yalovets, South-Urals State University, Chelyabinsk, Russia

TECHNICAL PROGRAM COMMITTEE

  • Alexander Korotaev, Tomsk State University, Russia
  • Nikolai Koval, Institute of High Current Electronics, Russia
  • Valery Krivobokov, Nuclear Physics Institute, Tomsk, Russia
  • Yurii Sharkeev, Institute of Strength Physics and Material Science, Tomsk, Russia
  • Georgii Yushkov, Institute of High Current Electronics, Russia

LOCAL ORGANIZING COMMITTEE

Chairman:

Alexey Markov, Institute of High Current Electronics, Russia

Co-Chairman:

Valery Shklyaev, Institute of High Current Electronics, Russia

  • Yurij Akhmadeev, Institute of High Current Electronics, Russia
  • Ekaterina Chudinova, Institute of High Current Electronics, Russia
  • Natal'ya Labetskaya, Institute of High Current Electronics, Russia
  • Nikolai Landl, Institute of High Current Electronics, Russia
  • Igor Pegel, Institute of High Current Electronics, Russia
  • Elena Pryadko, Institute of High Current Electronics, Russia
  • Olga Razymeiko, High Voltage Research Institute of Tomsk Polytechnic University, Russia
  • Maksim Shandrikov, Institute of High Current Electronics, Russia
  • Andrei Solovjev, Institute of High Current Electronics, Russia